Blog Page Title

Thulium Lazer Prostat Ameliyatı Nedir?

Thulium lazer prostat ameliyatı, thuliu lazer enerjisi ile uygulanan bir prostat ameliyattır. Thulium lazer, tıpta deri lezyonlarının, prostat büyümesi ve mesane tümörlerinin tedavisinde kullanılan güncel bir lazer türüdür. ThuLEP, Thulium Laser Enuclation of Prostate  cümlesindeki kelimelerin baş harflerin kısaltılmasından oluşur.

Prostat Büyümesi Nedir?

Prostat, sadece erkeklerde bulunan bir organdır. Üreme sisteminin bir parçasıdır. İdrar kesesinin hemen altında bulunur. Prostatın içerisinden idrar kanalı geçer. Prostat bezi, belli bir yaştan sonra, bir takım hormonların etkisiyle büyüyen bir organdır. Bu büyüme sonucu, prostatın içerisinden geçen idrar yolu sıkışmakta ve içinden idrar geçişi zorlaşmaktadır. Prostat büyümesinin tedavisi prostat büyüklüğüne, hastanın şikayetlerinin derecesine göre değişir.

Thulium Lazer Hangi Ürolojik Hastalıkların Tedavisinde  Kullanılır?

Thullium lazer, iyi huylu prostat büyümesinin tedavisinde kullanılmaktadır. Bu ameliyat ThuLEP olarak bilinir. Bu yöntem ile her büyüklükteki prostat ameliyat edilebilir.

Mesane tümörlerinin kapalı yöntemle tedavisinde de thulium lazer kullanılmaktadır.

Böbrek içindeki havuzcuklarda ve üreter adı verilen kanallarda bulunun tümörlerin tedavisinde yine thulium lazer kulanıllmaktadır.

Thulium Lazer Prostat Ameliyatı Nedir? 

Thulium lazer kullanılarak yapılan bir prostat büyümesi ameliyatı türüdür. Thulium lazer ile uygulanan ameliyatlarda, lazerin dokuya nüfuz etme derinliğinin daha az (0.25 mm) olması ve dalga boyunun sürekli enerji ile belirli bir ısı altında sabit çalışması sonucu daha az doku hasarı oluşur. Thulium lazer ile uygulanan prostat ameliyatının (ThuLEP) avantajları şunlardır;

Hasta daha çabuk iyileşir.

Kanama daha az olur.

İdrar kaçırma görülmez.

Cinsel fonksiyon bozukluğu görülme riski daha azdır.

Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda ilaç kesilmeden uygulanabilir.

Uzun yıllar sonra bile hastalık tekrarlamaz.

Ameliyattan sonra idrar yanması gözükmez.

Thulium Lazer Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır?

ThuLEP ameliyatında, penis ucundan girilerek prostat ulaşılır. Büyümüş prostat dokusu ile prostatın dış kabuğu birbirinden ayrılır. Kabuğundan ayrılan büyümüş prostat dokuları, mesane içine atılır. Daha sonra özel bir cihaz yardımıyla, mesane içine atılan prostat dokusu küçük parçalara ayrılır ve idrar deliğinden vücut dışına çıkarılır.

ThuLEP lazer ile uygulanan prostat ameliyatı, prostat büyüklüğüne göre 1-3 saat arasında değişir. Hastanede kalış süresi de yine prostatın büyüklüğüne ve hastanın mevcut ek hastalıklarına göre değişir. Bu süre ortalama 1 ya da 2 gündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yag aldirma fiyatlari migren ameliyatı